Wybór korzystnego ubezpieczenia OC

wybór korzystnego ubezpieczenia OC samochodu

Kupno samochodu wiąże się z różnymi dodatkowymi wydatkami, które zależne są od wielu, różnych czynników. Podzielić je można na stałe (np. wszelkiego rodzaju ubezpieczenia, które należy systematycznie opłacać) oraz dodatkowe (np. związane z wymianą części). Pozostając w obrębie stałych wydatków to najpowszechniejszym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Jednak do dzisiaj wielu posiadaczy aut ma pewne problemy ze sprecyzowaniem od czego tak naprawdę chroni ich OC. Co więcej wielu kierowców ma problem z wyborem najlepszej oferty.

Ubezpieczenie OC samochodu – formalności

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe i każdy posiadacz samochodu zobowiązany jest do jego zakupu. Polisę OC podpisuje się przeważnie na okres 12 miesięcy (w wyjątkowych sytuacjach okres ochrony może być krótszy), a sama składka wyliczona zostaje przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Ogólne warunki umowy w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym są takie same, gdyż regulowane są przez ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. nr 124 poz. 1152 z późn. zm). Oznacza to, że za OC możemy zapłacić dowolną kwotę: za 1 zł i za 10.000 zł dostaniemy dokładnie to samo ubezpieczenie. Wniosek? Samo OC kupujmy najtaniej, jak się da. W dodatku kupujmy koniecznie, bo za brak ważnego OC każdemu posiadaczowi auta grozi kara pieniężna, wyliczana w oparciu o minimalne wynagrodzenie krajowe.

Ubezpieczenie OC – podstawowy mit

W pierwszym akapicie nie zostało wytłumaczone, co obejmuje ubezpieczenie OC, zabieg celowy, gdyż szerzej ten temat poruszony zostanie tutaj.

Ubezpieczenie OC gwarantuje pokrycie szkód, które zostały wyrządzone przez ubezpieczonego osobom trzecim (szkody na mieniu lub osobie sumy gwarancyjne dla wszystkich towarzystw są takie same, ponieważ regulowane są przez ustawę). Co ciekawe wciąż jeszcze wiele osób kupując polisę OC myśli, że w razie wypadku, który spowodują, to oni otrzymają odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela (myląc OC z AC), jest to jednak kompletna niedorzeczność i wręcz zachęcałaby kierowców do czynienia szkód.

Odszkodowanie otrzymuje zawsze osoba pokrzywdzona, a należność wypłacana jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy wypadku. Konsekwencją każdego takiego zdarzenia jest utrata zniżki, a składka OC ulega podwyższeniu.

Wybór korzystnego OC

Na polskim rynku działa kilkadziesiąt mniejszych lub większych firm ubezpieczeniowych. Wybór korzystnego i taniego OC nie jest łatwy, oferty przedstawicieli w formie podstawowej nie różnią się od siebie, ponieważ regulowane są przez ustawę. Problem dla każdego posiadacza auta zaczyna się w momencie zapoznawania się ze szczegółami oferty. Informacje na temat poszczególnych ubezpieczeń należy szukać albo w Internecie, albo udać się do placówki danego towarzystwa (opcja zdecydowanie mniej wygodna i bardziej czasochłonna).

Na co należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę? Przede wszystkim warto sprawdzić, jak naliczane są zniżki czy honorowane są zniżki, które zdobyło się u poprzedniego ubezpieczyciela i jak są one liczone (niektóre towarzystwa oferują zniżkę 60% już po 3 latach bezszkodowej jazdy), jak wygląda ich utrata w związku ze szkodą. Pozostając przy zniżkach, warto dowiedzieć się, czy zakup kilku ubezpieczeń (nie tylko komunikacyjnych) u określonego ubezpieczyciela wiąże się z jakimiś dodatkowymi gratyfikacjami.

Należy sprawdzić również, czy można dokupić pakiety do OC, które np. w razie szkody będą chronić wysokość zniżki lub składki. Bardzo często towarzystwa dodają gratis dodatkowe świadczenia do OC np. Assistance w wersji podstawowej czy ubezpieczenie szyb. Warto również mieć na uwadze cenę, gdyż przy takiej ilości ofert bardzo łatwo przepłacić lub płacić za coś, co w sumie nam się nie przyda. W takim wypadku warto sprecyzować, co tak naprawdę jest nam potrzebne, ktoś, kto nie wyjeżdża poza granice Polski, nie będzie potrzebował Zielonej Karty. Składkę można przeliczyć w placówce towarzystwa lub wygodnie w domu przy pomocy kalkulatora OC.

Wybór ubezpieczenia OC nie jest sprawą prostą. Jednak stosując się do powyższych wskazówek, każdy posiadacz pojazdu może nie tylko zaoszczędzić na składce, ale również wybrać ubezpieczenie z darmowymi dodatkowymi pakietami, które w sposób optymalny będzie obejmowało ochroną szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu.