Co warto sprawdzić, zanim wybierzemy szkołę nauki jazdy

Co warto sprawdzić, zanim wybierzemy szkołę nauki jazdy

Niniejszy artykuł ma na celu przedstawieniu kilku istotnych aspektów, jakie dotyczą auto-szkół – ich oferty oraz cech, które mogą pozytywnie wpłynąć na Twój wynik na egzaminie oraz ogólny poziom wiedzy z dziedziny ruchu drogowego. Jeżeli planujesz właśnie rozpoczęcie kursu na prawo jazdy – zapraszamy do lektury.

Chyba każdy zauważy, iż tzw. L-ek do nauki jazdy przybywa w każdym mieście. Auto-szkół jest naprawdę dużo, lecz czy wszystkie potrafią w jednoznacznym stopniu przygotować nas do egzaminu, a co ważniejsze – do późniejszego uczestnictwa w ruchu drogowym? Co tak naprawdę wpływa na poziom szkolenia?

Z ładnej miski się nie najesz

Wyznacznikiem poziomu szkolenia w szkołach nauki jazdy na pewno nie jest kolorowy banner, ładna, rzucająca się w oczy okleina na samochodzie czy odstrzelona graficznie strona www. Owszem, na pewno oznacza to, że właścicielom zależy na wizerunku i wcale nie jest to czymś złym, lecz ty jako przyszły kursant nie możesz brać tego tylko i wyłącznie pod uwagę. Zresztą jak wspomniałem przed chwilą – z ładnej miski się nie najesz.

Doświadczenie szkoły nauki jazdy i instruktorów

Tak tak, słowo, które przewija się niemiłosiernie przez większość branż, również i tej motoryzacyjnej nie ominęło. Doświadczenie to kluczowy czynnik w prowadzeniu kursów na prawo jazdy. I to z dwóch powodów:

Po 1: jeżeli ktoś jest doświadczony, to znaczy, że w praktyce nauczył się pewnych istotnych rzeczy, które w znacznym stopniu wpływały na wiedzę przyswajaną przez kursantów – podejście, wiedza czy określone metody szkoleniowe.

Po 2: Skoro ktoś chwali się kilku (a nawet kilkudziesięcioletnim!) doświadczeniem, oznacza to automatycznie, że kursanci, którzy skończyli z powodzeniem egzamin, polecili „swoją” auto-szkołę innym, zapewniając byt tejże szkole. I tutaj dochodzimy do kolejnej ważnej rzeczy.

Opinie w internecie i wśród znajomych

Zazwyczaj, gdy decydujesz się na rozpoczęcie kursów na prawo jazdy, inne osoby z Twojego środowiska (rówieśnicy, znajomi, rodzina) zazwyczaj też dokonują lub już dokonali tego wyboru. Wypytaj, w jakich ośrodkach szkoleniowych odbyli kursy, co mają na temat tych szkół do powiedzenia, co im pasowało, a co im się nie podoba. Pamiętaj – im ktoś jest krócej po egzaminie, tym świeższą ma opinię o szkole, a co za tym idzie – prawdopodobne, iż stan ten nie zmienił się tak szybko.

Oferta szkoleniowa auto szkoły

Oferta szkoleniowa to już rzecz, do której nie potrzebujemy zewnętrznych opinii oraz pomocy znajomych. Bez problemu każda auto-szkoła powinna udzielić informacji na temat szkoleń przez telefon. O co warto zapytać? Poniżej lista:

  • czy zapewniają badania lekarskie
  • czy mają swój własny plac manewrowy (a nie współdzielony z innymi szkołami, co mogłoby wydłużyć czas kursów, ze względu na problemy z „wciśnięciem” się w termin, w którym plac będzie wolny),
  • czy mają ogólnodostępną salę komputerową do prowadzenia testów (to już chyba standard, ale nigdy nie wiadomo.),
  • czy dysponują pomocami naukowymi, dostępnymi za darmo dla kursantów,
  • czy pojazdy, na których prowadzone są zajęcia, są takie same jak te, które wykorzystywane są do egzaminów,
  • czy oferują wykup dodatkowych godzin oraz możliwość odbycia indywidualnych kursów/szkoleń,
  • czy posiada inne atuty niespotykane gdzie indziej, wpływające pozytywnie na poziom wyszkolenia (symulatory, wirtualne kursy przez internet itd.).

Mamy nadzieję, że wyżej wymienione czynniki pomogą nie jednemu kursantowi w podjęciu właściwej decyzji, prawo jazdy jest ważnym dokumentem, to jak zostaniemy przygotowani i wyszkoleni, wpływa na obraz oraz kulturę jazdy na naszych drogach, dokonujcie zatem tylko najlepszych wyborów.